We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Targus Slipcase TSS912 Carrying Case (Sleeve) for 12" Notebook, Black, Neoprene Body, Handle, Shoulder Strap, 10.3" Height x 13.5" Width x 1.2" Depth
SKU
INGM3E8428
by Targus
$36.36 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- ID holder simplifies identification.
- Sleek and slim design slips easily into a larger bag.
- Front zippered accessory pocket for charger and small items.
- Durable neoprene shell provides cushioned protection.
- Hideaway handles and removable shoulder strap .
Category: Laptop Cases & Bags
Thin, lightweight and versatile, the 12" Vertical Slipcase with Hideaway Handles (TSS912) can be carried by the handles, as an over-the-shoulder bag, or slipped inside another bag.
| Application/Usage | Charger |
|---|---|
| Application/Usage | ID Card |
| Application/Usage | Notebook |
| Brand Name | Targus |
| Carrying Options | Handle |
| Carrying Options | Shoulder Strap |
| Country of Origin | China |
| Depth | 1.2" |
| Height | 10.3" |
| Laptop Compartment | Yes |
| Manufacturer Part Number | TSS912 |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Maximum Screen Size Supported | 12" |
| Package Contents | 12" Vertical Slipcase with Hideaway Handles; Shoulder Strap |
| Product Color | Black |
| Product Line | Slipcase |
| Product Material | Neoprene |
| Product Model | TSS912 |
| Product Name | 12" Vertical Slipcase with Hideaway Handles |
| Product Type | Carrying Case |
| Protection Level | Good |
| Style | Sleeve |
| TAA Compliant | No |
| Weight (Approximate) | 12 oz |
| Width | 13.5" |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.7000 |
|---|---|
| Brand | Targus |
| UPC | 092636317720 |
| MPN | TSS912 |

Log In