We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Targus Work-In TKC001 Carrying Case (Briefcase) for 11.6" Notebook, Chromebook, Black, Scratch Resistant, Dust Resistant, Scuff Resistant Interior, Knock Resistant, Drop Resistant, Polyester, Elastic, Plastic Exterior Material
Delivered in 2-4 business days
- Designed with eco-conscious materials, including 5 water bottles
- Sturdy elastic straps anchor device in case; unzip to start working
- Exterior made from recycled plastic bottles
- Reflective accents
- Front pocket with ID holder stores power adapters and accessories
- Soft-touch interior lining protects device from scuffs
- Padded, adjustable shoulder strap and sturdy carrying handle
- Durable metal hardware
- Fits most 11.6" Chromebook computers and other notebooks
The 11.6" Work-in Case with EcoSmart for Chromebook and Notebooks provides nimble protection for students and professionals alike. Hard, reinforced sides protect your device from everyday knocks and drops. A microfiber lining safeguards against scratches and dust and the elastic straps help to keep your work in place. The sturdy handle offers grab-and-go portability, while the removable shoulder strap provides hands-free transport. Reflective accents offer added security for those who are commuting by foot or bike in low-lit environments. There's also plenty of room for a power adapter and school or office essentials in the external pocket. Good for you. Good for the Planet.This tablet case was designed with the environment in mind. This case is composed of 9% of sustainable materials including 5 water bottles. Work-in DesignJust unzip and start working. There's no need to remove the device from its case with this smart design. Designed to ProtectWith an exterior made from recycled plastic bottles, the case not only is designed to protect the device, but also the environment. Its interior lining is constructed of microfiber to further protect the device from scratches. And its external reflective accents offer a convenient safety feature for those walking or cycling to their destination. Storage for the EssentialsA large, soft-lined storage pocket easily accommodates everyday essentials. An ID slot on its exterior also makes it easy to identify who the device belongs to (great for classroom settings) and provides quick access for business cards.
| Adjustable Strap | Yes |
|---|---|
| Application/Usage | Accessories |
| Application/Usage | Chromebook |
| Application/Usage | Notebook |
| Brand Name | Targus |
| Carrying Options | Handle |
| Carrying Options | Shoulder Strap |
| Case Features | Detachable Shoulder Strap |
| Case Features | ID Tag |
| Case Features | Padded Shoulder Strap |
| Case Features | Power Port Cutout |
| Case Features | Zippered Pocket |
| Country of Origin | China |
| Depth | 2.5" |
| Durability | Drop Resistant |
| Durability | Dust Resistant |
| Durability | Knock Resistant |
| Durability | Scratch Resistant |
| Durability | Scuff Resistant Interior |
| Exterior Material | Plastic |
| Height | 10.8" |
| Laptop Compartment | Yes |
| Manufacturer Part Number | TKC001 |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Material Details | Elastic - Strap |
| Maximum Screen Size Supported | 11.6" |
| Package Contents | 11.6" Work-in Case with EcoSmart for Chromebook; Shoulder Strap |
| Product Color | Black |
| Product Line | Work-In |
| Product Material | Elastic |
| Product Material | Polyester |
| Product Model | TKC001 |
| Product Name | 11.6" Work-in Case with EcoSmart for Chromebook |
| Product Type | Carrying Case |
| Protection Level | Good |
| Style | Briefcase |
| TAA Compliant | No |
| Weight (Approximate) | 1.58 lb |
| Width | 13" |
| UPC | 092636303761 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.8500 |
| MPN | TKC001 |
| Brand | Targus |

Log In