We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tradesman 1745 Vise, 4-1/2 in Jaw Width, 3-1/4 in Throat Depth, 360 Swivel
SKU
ORS82528805
by Wilton
$561.89 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Large anvil surface
- 60,000 PSI tensile ductile iron body parts
- 360 swivel base with double lockdowns
- Wider jaws provide greater clamping surface
- Fully enclosed spindle increases the life of the vise
Category: Vises & Anvils
Large anvil surface. 60,000 PSI tensile ductile iron body parts. 360° swivel base with double lockdowns. Wider jaws provide greater clamping surface. Fully enclosed spindle increases the life of the vise.
| Base Type | 360° Swivel |
|---|---|
| Finish | Powder Coated |
| Jaw Material | Steel |
| Jaw Opening [Nom] | 3-1/2 in |
| Jaw Width | 4-1/2 in |
| Material | Cast Iron |
| Pipe Jaw Cap. [Max] | 2-1/2 in |
| Pipe Jaw Cap. [Min] | 1/4 in |
| Throat Depth [Nom] | 3-1/2 in |
| Wt. | 41.2 lb |
| Weight (lbs) | 41.7500 |
|---|---|
| Brand | Wilton |
| UPC | 731325753950 |
| MPN | 28805 |
| Prop65 Warning | This product can expose you to Lead, a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |


Log In