We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Traeger BAC535 BBQ Shears, 2 cm W Blade, Stainless Steel, Non-Slip Grip Handle, 25 cm OAL
SKU
ORG5538145
$119.94 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Titanium blades are powerful and long-lasting
- Non-slip grip for sure handed cutting
- Take apart design for easy cleaning
- Built-in bottle opener
Category: Wood Pellet Grills
Quit fumbling with flimsy scissors and give your meat the respect it deserves with Traeger BBQ Shears. Titanium-coated blades cut effortlessly through skin and bone, and they come apart for easy cleaning. Plus, a built-in bottle opener keeps the cold ones flowing.
| Blade Length | 9cm |
|---|---|
| Blade Width | 2cm |
| Color | Silver |
| Finish | Titanium-Coated |
| Handle Type | Non-Slip Grip |
| Material | Stainless Steel |
| Overall Length | 25cm |
| Weight (lbs) | 0.3000 |
|---|---|
| Brand | Traeger Grills |
| UPC | 634868931987 |
| MPN | BAC535 |

Log In