We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Traeger Meater Plus RT1-MT-MP01 Meat Thermometer, 50 m Control, Dual Sensor, 130 mm L Probe
SKU
ORG5538699
$99.99 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Category: Grill Accessories
Traeger Meater Plus Meat Thermometer, Control Range: 50 m, Control Type: Bluetooth, Sensor Type: Dual, Shaft Diameter: 6 mm, Wireless Connection, Probe Length: 130 mm, Temperature Scale: deg F, deg C, Power Source: Battery, Ceramic/Stainless Steel, Dimensions: 157 mm L x 37 mm W x 28 mm H
| Connection Type | Wireless |
|---|---|
| Control Range | 50 m |
| Control Type | Bluetooth |
| Dimensions | 157 mm L x 37 mm W x 28 mm H |
| Material | Ceramic/Stainless Steel |
| Power Source | Battery |
| Probe Length | 130 mm |
| Sensor Type | Dual |
| Shaft Diameter | 6 mm |
| Temperature Scale | deg F deg C |
| UPC | 060480240384 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3800 |
| MPN | RT1-MT-MP01 |
| Brand | Traeger Grills |

Log In