We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Transcend DVD-Writer, External, DVD-RAM/R/RW Support, 24x CD Read/24x CD Write/24x CD Rewrite, 8x DVD Read/8x DVD Write/8x DVD Rewrite
SKU
INGMRV9067
by Transcend
$91.89 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Utilize this DVD-Writer drive to create archives of your favorite media with ease.
- Double-layer media supported; means that you'll burn 2 different layers on the disc thus greatly increasing (literally doubling) the storage capability .
Category: CD & DVD Burners
| Brand Name | Transcend |
|---|---|
| Buffer | 1 MB |
| Color | Black |
| Compatible Drive Bay Height | Slimline |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 5.8" |
| Drive Type | External |
| Height | 0.5" |
| Host Interface (Interfaces/Ports) | USB 2.0 |
| Host Interface | USB 2.0 |
| Manufacturer Part Number | TS8XDVDS-K |
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
| Maximum CD Read Speed | 24x |
| Maximum CD Rewrite Speed | 24x |
| Maximum CD Write Speed | 24x |
| Maximum DVD Read Speed | 8x |
| Maximum DVD Rewrite Speed | 8x |
| Maximum DVD Write Speed | 8x |
| Media Layer Supported | Double-layer |
| Optical Media Supported | DVD-RAM/R/RW |
| Platform Supported | PC |
| Product Name | 8x DVDRW Drive |
| Product Type | DVD-Writer |
| System Requirements | Operating System(s):; Windows 7; Windows Vista; Windows XP |
| Weight (Approximate) | 8.68 oz |
| Width | 5.6" |
| Brand | Transcend |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8200 |
| UPC | 760557823940 |
| MPN | TS8XDVDS-K |

Log In