We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Transition Networks 10/100/1000 Ethernet Media Converter Stand-Alone, 1 x Network (RJ-45), 1 x LC Ports, Multi-mode, Gigabit Ethernet
SKU
INGMYL1772
by Lantronix
$450.40 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 3 left
Category: Network Transceivers
The SGFEB provides a cost effective method for integrating 1000Base-SX/LX fiber into a 10/100/1000Base-T copper environment. Deploying fiber into today's networks provides the ability to transmit data over significantly longer distances than is possible on copper. Fiber also protects your data from external sources of noise and interference, improving network performance.
| Application/Usage | Network |
|---|---|
| Brand Name | Transition Networks |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 4.8" |
| DVI (Interfaces/Ports) | No |
| DVI | No |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmental Certification | WEEE |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Standard | 50/125 µm |
| Fiber Optic Cable Standard | 62.5/125 µm |
| Form Factor | Desktop |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Form Factor | Rail-mountable |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 1" |
| Management Port (Interfaces/Ports) | No |
| Manufacturer Part Number | SGFEB1039-130-NA |
| Manufacturer | Transition Networks, Inc |
| Maximum Distance Supported | 721.78 ft |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network (RJ-45) (Interfaces/Ports) | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network Technology | 1000Base-SX |
| Number of LC Ports (Interfaces/Ports) | 1 |
| Number of LC Ports | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports (Interfaces/Ports) | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Power Source | AC Adapter |
| Product Model | SGFEB1039-130 |
| Product Name | 10/100/1000 Ethernet Media Converter Stand-Alone |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Total Number of Ports (Interfaces/Ports) | 2 |
| Total Number of Ports | 2 |
| USB (Interfaces/Ports) | No |
| USB | No |
| Weight (Approximate) | 8.80 oz |
| Width | 3.3" |
| Download PDF File |
| UPC | 648177039067 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.3500 |
| MPN | SGFEB1039-130-NA |
| Brand | Lantronix |

Log In