We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Transition Networks 1000BASE-SX Small Form Factor Pluggables (SFP) transceivers, 1 x 1000Base-SX
SKU
INGME81568
by Lantronix
$51.06 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 4 left
Category: Network Transceivers
The TN-SFP-XX Small Form Factor Pluggables (SFP) transceivers are designed for bi-directional serial optical data communications such as Gigabit Ethernet or Fiber Channel and speeds up to 1.25Gbps. The device is designed for use in Switches and routers compatible with Small Form Factor Pluggable Multi-Sourcing Agreement (MSA).
| Additional Information | Fiber Channel Switch Infrastructure; XDSL Applications; Metro Edge Switching; 850nm Wavelength; Compliant with Fiber Channel 1x SM-LC-L FC-PI; Min TX PWR: -9.5 dBm; Max TX PWR: -4.0 dBm; RX Sensitivity: -17.0 dBm; Max In PWR: -3.0 dBm; Link Budget: 7.5 dB |
|---|---|
| Application/Usage | Data Networking |
| Brand Name | Transition Networks |
| Compatibility | The device is designed for use in Switches and routers compatible with Small Form Factor Pluggable Multi-Sourcing Agreement (MSA). |
| Connector Type (Interfaces/Ports) | LC |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 2.2" |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Form Factor | Hot-pluggable |
| Height | 0.3" |
| Input Voltage | 3.3 V DC |
| Interfaces/Ports Details (Interfaces/Ports) | 1 x LC 1000Base-SX |
| Link Budget | 7.5 dB |
| Manufacturer Part Number | TN-SFP-SX |
| Manufacturer | Transition Networks, Inc |
| Max In PWR | -3.0 dBm |
| Max TX PWR | -4.0 dBm |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 |
| Maximum Distance Supported | 1804.46 ft |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Min TX PWR | -9.5 dBm |
| Product Model | TN-SFP-SX |
| Product Name | 1000BASE-SX Small Form Factor Pluggables (SFP) transceivers |
| Product Type | SFP (mini-GBIC) |
| RX Sensitivity | -17.0 dBm |
| Total Number of Ports (Interfaces/Ports) | 1 |
| Width | 0.5" |
| UPC | 648177013876 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1000 |
| MPN | TN-SFP-SX |
| Brand | Lantronix |

Log In