We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Transition Networks Hardened Mini 10/100/1000 Bridging Media Converter, 1 x Network (RJ-45), 1 x LC Ports, DuplexLC Port, Multi-mode
SKU
INGM3P5456
by Lantronix
$368.98 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 1 left
- Meet the multiple network connectivity needs of today's network environment with this 2 transceiver/media converter.
- With Twisted Pair cable, get the desired data transfer rate up to a required distance.
- With 1000Base-SX network technology, get fast transfer rate and reliable data connection.
- The Rail-mountable provides convenient installation .
Category: Network Transceivers
This hardened Gigabit Mini Media Converter provides a cost-effective method for integrating fiber optic cabling into hardened or outdoor 10/100/1000 UTP environments. With its miniature size, the Mini offers a space saving alternative while it converts copper to fiber with the smallest footprint available in the industry. The M/GE-ISW-xx-01 features wide operating temperature range, low voltage input power, multiple mounting methods, and Transition Networks' Lifetime Warranty. These problem solvers will ensure a quick and trouble free installation in harsh outdoor or hardened applications.
| Brand Name | Transition Networks |
|---|---|
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 3.3" |
| DVI (Interfaces/Ports) | No |
| DVI | No |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmental Certification | WEEE |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Form Factor | Rail-mountable |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 0.9" |
| LC Port Type (Interfaces/Ports) | Duplex |
| LC Port Type | Duplex |
| Management Port (Interfaces/Ports) | No |
| Manufacturer Part Number | M/GE-ISW-LC-01 |
| Manufacturer | Transition Networks, Inc |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network (RJ-45) (Interfaces/Ports) | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Network Technology | 10/100/1000Base-TX |
| Network Technology | 1000Base-SX |
| Number of LC Ports (Interfaces/Ports) | 1 |
| Number of LC Ports | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports (Interfaces/Ports) | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Package Contents | Hardened Mini 10/100/1000 Bridging Media Converter; DIN Rail Clip; Velcro |
| Power Source | AC Adapter |
| Product Model | M/GE-ISW-LC-01 |
| Product Name | Hardened Mini 10/100/1000 Bridging Media Converter |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Total Number of Ports (Interfaces/Ports) | 2 |
| Total Number of Ports | 2 |
| USB (Interfaces/Ports) | No |
| USB | No |
| Weight (Approximate) | 6.40 oz |
| Width | 1.8" |
| Download PDF File |
| UPC | 648177040100 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4000 |
| MPN | M/GE-ISW-LC-01 |
| Brand | Lantronix |

Log In