We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Transition Networks Mini Gigabit Ethernet Media Converter, 1 x Network (RJ-45), 1 x SC Ports, 10/100/1000Base-T, 1000Base-SX, 1804.46 ft
SKU
INGMRG6612
by Lantronix
$256.84 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
Category: Network Transceivers
Fiber Integration Used in pairs or as a single unit, this mini media converter will ease the integration of fiber optic cabling into copper-rich Gigabit Ethernet environmentsExtend Network Distance Convert 1000Base-T ports over to 1000Base-SX/LX on a port-by-port basis. Fiber supports the transmission of Gigabit Ethernet data over much longer distances than is possible twisted pairLow-Latency Design As a layer-1 design, this Mini converter will retransmit Gigabit Ethernet signals without any store-and-forward packet inspection delays found in other layer-2 devices
| Brand Name | Transition Networks |
|---|---|
| Certifications & Standards | Regulatory Compliance:; FCC Class A; CISPR22/EN55022 Class A; EN55024; CE MarkIEEE Standards:; 802.3; 802.3u; 802.3ab; 802.3z |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 3.3" |
| Digital Audio (Interfaces/Ports) | No |
| Digital Audio/Video (Interfaces/Ports) | No |
| DVI (Interfaces/Ports) | No |
| DVI | No |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmental Certification | WEEE |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Form Factor | Desktop |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 0.9" |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Management Port (Interfaces/Ports) | No |
| Manufacturer Part Number | M/GE-T-SX-01-NA |
| Manufacturer | Transition Networks, Inc |
| Maximum Distance Supported | 1804.46 ft |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network (RJ-45) (Interfaces/Ports) | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network Technology | 1000Base-SX |
| Number of Network (RJ-45) Ports (Interfaces/Ports) | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of SC Ports (Interfaces/Ports) | 1 |
| Number of SC Ports | 1 |
| Parallel Port (Interfaces/Ports) | No |
| Product Model | M/GE-T-SX-01 |
| Product Name | Mini Gigabit Ethernet Media Converter |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Total Number of Ports (Interfaces/Ports) | 2 |
| Total Number of Ports | 2 |
| USB (Interfaces/Ports) | No |
| USB | No |
| Width | 1.8" |
| Weight (lbs) | 0.2000 |
|---|---|
| Brand | Lantronix |
| UPC | 648177037605 |
| MPN | M/GE-T-SX-01-NA |

Log In