We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
TRENDnet 1000BASE-T to SFP Fiber Media Converter; Gigabit Ethernet to SFP Media Converter; 4Gbps Switching Capactiy; TFC-GSFP, 100/1000Base-T to 1000Base-SX/
Delivered in 2-4 business days
- NDAA / TAA compliant (U.S. and Canada only).
- 3 Year TRENDnet Manufacturer's Warranty.
- Auto-MDIX 1000BASE-T RJ-45 port supports full-duplex mode.
- 1 x 1000BASE-SX/LX SFP slot.
- SFP slot accommodates multimode or single-mode modules.
- 1 x 1000BASE-T RJ-45 port .
1 x 1000BASE-T RJ-45 port; 1 x 1000BASE-SX/LX SFP slot; SFP slot accommodates multimode or single-mode modules; Auto-MDIX 1000BASE-T RJ-45 port supports full-duplex mode; 3 Year TRENDnet Manufacturer's Warranty; NDAA / TAA compliant (U.S. and Canada only). This compact fiber media converter transforms 1000BASE-T (Copper Gigabit) media to 1000BASE-SX/LX (Fiber) SFP media and vice versa. The 1000BASE-T RJ-45 port supports a full-duplex Gigabit connection at wire speed. The SFP slot supports both multimode (SX) or single-mode (LX) SFP modules.Dual-Speed SFP SlotDual-speed SFP slot supports both 100 Mbps and 1000 Mbps SFP modules.Power AdapterIncluded power adapter for standalone use.CompactSmall and compact metal housing design provides greater installation flexibility.PACKAGE CONTENTS TFC-GSFP Quick Installation Guide Power Adapter (5V DC, 1A).
| Brand Name | TRENDnet |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Depth | 10" |
| DVI (Interfaces/Ports) | No |
| DVI | No |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Expansion Slot Type (I/O Expansions) | SFP |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Height | 3" |
| Management Port (Interfaces/Ports) | No |
| Manufacturer Part Number | TFC-GSFP |
| Manufacturer | TRENDnet |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| NDAA Compliant | Yes |
| Network (RJ-45) (Interfaces/Ports) | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Network Technology | 1000Base-SX/LX |
| Network Technology | 1000Base-T |
| Number of Network (RJ-45) Ports (Interfaces/Ports) | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of SFP Slots (I/O Expansions) | 1 |
| Number of Total Expansion Slots (I/O Expansions) | 1 |
| Number of Total Expansion Slots | 1 |
| Power Source | AC Adapter |
| Product Condition | New |
| Product Model | TFC-GSFP |
| Product Name | 100/1000Base-T to 1000Base-SX/ |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| TAA Compliant | Yes |
| Total Number of Ports (Interfaces/Ports) | 1 |
| Total Number of Ports | 1 |
| USB (Interfaces/Ports) | No |
| USB | No |
| Weight (Approximate) | 3.41 lb |
| Width | 10" |
| Download PDF File |
| UPC | 710931504682 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6500 |
| Prop65 Warning | This product can expose you to chemicals including Lead which is known to the State of California to cause cancer. For more information, go to www.P65warnings.ca.gov. |
| MPN | TFC-GSFP |
| Brand | TRENDnet |

Log In