We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Triangular Markers, 36 Colors
SKU
TPG399
by Magic Stix™
$35.76
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Long lasting
- Easy-grip
- Triangular markers
- Non-toxic
- With 36 colors, these washable and non-toxic markers will remain fresh use after use
Category: Science Kits & Toys
Easy-Grip Triangular Paint Sticks that won't dry out. Featuring a never-roll triangular shape. Magic Stix paint sticks are a revolutionary new product to bring safe, creative fun to your crafts! Guaranteed to bring long-lasting color to the page with the cap off for up to seven days without drying out. Color(s): Assorted; Color Family: Multicolor; Color Assortment: 36 Assorted Colors; Crayon Size: 0.5" x 5.1".
| Global Product Type | Paint Sticks |
|---|---|
| Color(s) | Assorted |
| Color Family | Multicolor |
| Color Assortment | 36 Assorted Colors |
| Crayon Size | 0.5" x 5.1" |
| Size Group | Standard |
| Temp. Range | 0° F to 120° F |
| Applicable Material | Eggs; Canvas; Paper; Posters |
| Colored Material Type | Water-Based Ink |
| Age Recommendation | Ages 3 and Up |
| Length | 5.1" |
| Width | 0.5" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 634901003992 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.9000 |
| MPN | 399 |
| Brand | Magic Stix™ |

Log In