We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Dry Erase Board with Tripod Easel, 29 x 41, White Surface, Black Frame
SKU
UNV43032
by Universal
$84.78 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 9 left
- Easy-to-clean; convenient tripod design and fully adjustable pad retainer.
- Sturdy and stylish.
- Great for hotels, schools, hospitals, board rooms and more.
Category: Office Dry Erase Boards
Easy-to-clean melamine board features a convenient tripod design and fully adjustable pad retainer. Sturdy and stylish, you can place it just about anywhere. Great for hotels, schools, libraries, hospitals, executive offices, conference rooms, board rooms and more. Board Surface Type(s): Dry Erase; Magnetic Board Surface: No; Surface Material: Melamine; Surface Color: White.
| Global Product Type | Dry Erase Boards - Easel/Mobile |
|---|---|
| Board Surface Type(s) | Dry Erase |
| Magnetic Board Surface | No |
| Surface Material | Melamine |
| Surface Color | White |
| Dedicated Projection Screen | No |
| Flipchart Mounting System | Yes |
| Board Width | 29" |
| Board Height | 41" |
| Preformatted Board Surface | No |
| Supports Custom Surface Formatting | No |
| Mounting Details | Tripod Easel (Included) |
| Included Stand Height (Min) | 44" |
| Included Stand Height (Max) | 78" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Package Includes | (1) Tripod Easel |
| Compliance Standards | ISO 9001-2008 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Weight (lbs) | 22.4400 |
|---|---|
| Brand | Universal |
| UPC | 087547430323 |
| MPN | 43032 |

Log In