We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tripp Lite 4-Port Rugged Industrial USB 2.0 Hi-Speed Hub w 15KV ESD Immunity Metal Mountable, w 15KV ESD Immunity and metal case, Mountable"
SKU
INGMQR8836
by Tripp Lite
$85.97 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Industrial-grade, rugged metal enclosure
- ESD Protected to 15 kV
- USB 2.0 Compliant - 480Mbps
- Compatible with all major operating systems
Category: Hubs
Tripp Lite's U223-004-IND is a rugged, all metal constructed USB 4-Port hub for use in data centers, work areas, and Industrial applications. Can be mounted on a wall or din-rail with included mounting hardware. Supports Hi-Speed USB 2.0 transfer rates at 480mbps, but is also backward compatible to USB 1.1 ( 12mbps ). Hub is bus-powered through the computer connection, or can self power with an external adapter ( not included ) or via the included 3-wire terminal block connector ( 9-36V ).
| Brand Name | Tripp Lite |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Depth | 5.6" |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Form Factor | External |
| Height | 1" |
| Host Interface | USB |
| Manufacturer Part Number | U223-004-IND |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Number of USB 2.0 Ports (Interfaces/Ports) | 4 |
| Package Contents | 4-Port Industrial USB 2.0 Hub with 15kV ESD Immunity; 1 x USB Cable; 3-pin Power Terminal Block; Din Rail Mounting Hardware; Wall Mount Hardware |
| Product Color | Black |
| Product Model | U223-004-IND |
| Product Name | 4-Port Industrial USB 2.0 Hub with 15kV ESD Immunity |
| Product Type | USB Hub |
| Total Number of USB Ports (Interfaces/Ports) | 4 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Width | 2.5" |
| Download PDF File |
| Brand | Tripp Lite |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.4000 |
| UPC | 0037332174284 |
| MPN | U223-004-IND |

Log In