We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tripp Lite Display TV LCD Wall Monitor Mount Fixed 37" to 70" TVs / Monitors / Flat-Screens, 143 lb Load Capacity, Metal, Black
Delivered in 2-4 business days
- Fits most flat-panel displays from 37 to 70 in.
- Hangs out of sight for a sleek, professional appearance
- Adjustable mounting rails compensate for off-center wall studs
- 5-year warranty
- Supports up to 143 lb.
The VESA-compliant DWF3770L Fixed Wall Mount allows you to mount your flat-panel television, monitor or other display on the wall. Ideal for home theaters, classrooms, boardrooms, hotels, bars and restaurants, it fits most flat-panel displays from 37 to 70 inches. The low-profile mount is concealed behind the display to give a sleek, professional appearance. Frame is open for easy wall access. Mounting rails adjust horizontally to compensate for off-center wall studs. Built-in bubble level allows accurate display leveling. Durable all-metal frame with scratch-resistant powder-coated finish supports up to 143 pounds. Mounting hardware included. Conforms to VESA-compliant displays with any of the following mounting hole patterns: 300 x 300 mm, 400 x 200 mm, 400 x 400 mm, 600 x 400 mm and 800 x 400 mm.
| Brand Name | Tripp Lite |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Features | Bubble Level |
| Features | Durable |
| Features | Scratch Resistant |
| Manufacturer Part Number | DWF3770L |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Maximum Load Capacity | 143 lb |
| Maximum Screen Size Supported | 70" |
| Minimum Screen Size Supported | 37" |
| Mounting Pattern | 300 x 300 |
| Mounting Pattern | 400 x 200 |
| Mounting Pattern | 400 x 400 |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Mounting Pattern | 800 x 400 |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Package Contents | Fixed Wall Mount for 37" to 70" Flat-Screen Displays; Mounting Hardware; Owner's Manual |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
| Product Model | DWF3770L |
| Product Name | Fixed Wall Mount for 37" to 70" Flat-Screen Displays |
| Product Type | Wall Mount |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 3.40 lb |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 4.8500 |
|---|---|
| Brand | Tripp Lite |
| UPC | 037332181701 |
| MPN | DWF3770L |

Log In