We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tripp Lite Display TV LCD Wall Monitor Mount Tilt 45" to 85" TVs / Monitors / Flat-Screens, 200 lb Load Capacity, Metal, Black
Delivered in 2-4 business days
- 5-year warranty.
- Supports up to 200 lb..
- -10 to +10 tilt capability for comfortable viewing.
- Hangs out of sight for a sleek, professional appearance.
- Fits most flat-panel displays from 45 to 85 in. .
The VESA-compliant DWT4585X Tilt Wall Mount allows you to mount your flat-panel television, monitor or other display on the wall. Ideal for home theaters, classrooms, boardrooms, hotels, bars and restaurants, it fits most flat-panel displays from 45 to 85 inches. A -10 to +10 tilt capability minimizes glare and provides comfortable viewing from multiple angles. Low-profile mount is concealed behind the display to give a sleek, professional appearance. Frame is open for easy wall access. Mounting rails adjust horizontally to compensate for off-center wall studs. Built-in bubble level allows accurate display leveling. Durable all-metal frame with scratch-resistant powder-coated finish supports up to 200 pounds. Mounting hardware included. Conforms to VESA-compliant displays with any of the following mounting hole patterns: 200 x 200 mm, 300 x 300 mm, 400 x 200 mm, 400 x 400 mm, 600 x 400 mm and 800 x 400 mm.
| Additional Information | Low-profile mounting keeps unit out of sight for sleek, professional appearance; Equipped with a bubble level for accurate display leveling; Wide range of motion with -10 to 10 tilt capability |
|---|---|
| Brand Name | Tripp Lite |
| Compatibility | 45" to 85" Flat-Screen Displays |
| Country of Origin | China |
| Depth | 2.5" |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Features | Adjustable Viewing Angle |
| Features | Bubble Level |
| Features | Durable |
| Features | Horizontal Adjustment |
| Features | Scratch Resistant |
| Features | Tilt |
| Height | 17.3" |
| Manufacturer Part Number | DWT4585X |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Maximum Load Capacity | 200 lb |
| Maximum Screen Size Supported | 85" |
| Minimum Screen Size Supported | 45" |
| Mounting Pattern | 200 x 200 |
| Mounting Pattern | 300 x 300 |
| Mounting Pattern | 400 x 200 |
| Mounting Pattern | 400 x 400 |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Mounting Pattern | 800 x 400 |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Package Contents | Tilt Wall Mount for 45" to 85" Flat-Screen Displays; Mounting Hardware; Owner's Manual |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
| Product Model | DWT4585X |
| Product Name | Tilt Wall Mount for 45" to 85" Flat-Screen Displays |
| Product Type | Wall Mount |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 6.83 lb |
| Width | 33.9" |
| Download PDF File |
| UPC | 037332186461 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 9.4500 |
| MPN | DWT4585X |
| Brand | Tripp Lite |

Log In