We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tripp Lite Monitor Riser Stand Desktop Metal Height Adjustable Black 14 x 9in, 44.09 lb Load Capacity, 15.5" Height x 9.2" Width x 14.5" Depth, Desktop, Tabletop, Countertop, Metal
SKU
INGM5UN557
by Tripp Lite
$50.76 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Desktop computer stand assembles easily in just a few seconds with no tools required.
- Ventilated surface allows proper airflow to help keep your monitor cool.
- Rectangular metal platform supports monitor or other devices up to 44 lb..
- Eases eye and neck strain while clearing valuable space on your desk or table.
- Computer monitor riser adjusts to heights of 3.9 in., 4.7 in. and 5.5 in. .
Category: Monitor Accessories
Computer monitor stand lifts your monitor incrementally up to 5.5 in. above your workstation surface to help ease eye and neck strain.; Computer monitor riser adjusts to heights of 3.9 in., 4.7 in. and 5.5 in.; Eases eye and neck strain while clearing valuable space on your desk or table; Rectangular metal platform supports monitor or other devices up to 44 lb.; Ventilated surface allows proper airflow to help keep your monitor cool; Desktop computer stand assembles easily in just a few seconds with no tools required; 5-year limited warranty
| Brand Name | Tripp Lite |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Depth | 14.5" |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Features | Rubber Feet |
| Features | Ventilated |
| Form Factor | Countertop |
| Form Factor | Desktop |
| Form Factor | Tabletop |
| Height | 15.5" |
| Manufacturer Part Number | MR1411M |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Maximum Adjustable Stand Height | 5.50" |
| Maximum Load Capacity | 44.09 lb |
| Package Contents | Monitor Riser for Desk, 14 x 9 in. - Height Adjustable, Metal, Black; 4 x Legs with Rubber Feet; Assembly Instructions |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
| Product Model | MR1411M |
| Product Name | Monitor Riser for Desk, 14 x 9 in. - Height Adjustable, Metal, Black |
| Product Type | Monitor Riser |
| Weight (Approximate) | 2.20 lb |
| Width | 9.2" |
| Download PDF File |
| UPC | 037332231154 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.7500 |
| MPN | MR1411M |
| Brand | Tripp Lite |

Log In