We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tripp Lite Power Strip 7-Outlet 5-15R 12ft Cord 5-15P Black Housing 120V, NEMA 5-15P, 7 x NEMA 5-15R, 12 ft Cord, 120 V AC Voltage
SKU
INGMQP7940
by Tripp Lite
$42.80 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 7 outlets
- 12 ft power cord
- Illuminated on/off switch
- 15 amp circut breaker
- Keyhold mounting slots
Category: Power Strips
Tripp Lite's PS712B power strip offers reliable, convenient and cost-effective power distribution for applainces, power tools, lighting and other electrical equipment. PS712B offers 7 total outlets, 12 foot cord. Attractive black housing with keyhole mounting slots and 1 designated transformer plug outlet. Multi-outlet strip reduces cable clutter and enables the connection of multiple electrical devices to a single AC wall socket.
| Brand Name | Tripp Lite |
|---|---|
| Circuit Breaker | Yes |
| Cord Length | 12 ft |
| Country of Origin | China |
| Depth | 11.7" |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 1.3" |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | PS712B |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Package Contents | Power It! PS712B Power Strip; Instruction Manual and Warranty Information |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Power Rating | 1800 W |
| Product Color | Black |
| Product Line | Power It! |
| Product Model | PS712B |
| Product Name | Power It! PS712B Power Strip |
| Product Type | Power Strip |
| Receptacles | 7 x NEMA 5-15R |
| Weight (Approximate) | 1.76 lb |
| Width | 2.1" |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 1.8500 |
|---|---|
| Brand | Tripp Lite |
| UPC | 037332175212 |
| MPN | PS712B |

Log In