We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tripp Lite Power Strip 7-Outlet 5-15R AC 25ft Cord 5-15P Black Housing 120V, NEMA 5-15P, 7 x NEMA 5-15R, 25 ft Cord, 120 V AC Voltage
Delivered in 2-4 business days
- Bottom keyhole slots for mounting to wall or desk.
- 25 ft. AC power cord reaches distant outlets.
- 7 NEMA 5-15R outlets, including one for bulky transformers.
- 15A resettable circuit breaker prevents dangerous overloads .
The PS725B Power It! 7-Outlet Power Strip is a reliable, convenient, cost-effective 120V 1800W power strip that lets you connect up to seven electrical devices to a single AC wall socket. With a 25-foot AC power cord with NEMA 5-15P plug that reaches distant outlets and provides flexibility in placing the unit, this multi-outlet power strip is ideal for use with appliances, power tools, lighting and other electrical equipment in homes, offices and work sites.Your components plug into seven NEMA 5-15R outlets, including one designed to accept bulky transformers without blocking adjacent outlets. Integrated 15-amp circuit breaker protects all outlets against dangerous overloads. Lighted on/off switch provides one-touch control over connected equipment. Keyhole slots incorporated into the bottom panel provide convenient wall or desk mounting options for the black plastic housing.
| Brand Name | Tripp Lite |
|---|---|
| Circuit Breaker | Yes |
| Cord Length | 25 ft |
| Country of Origin | China |
| Depth | 11.7" |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Form Factor | External |
| Height | 1.5" |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | PS725B |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Package Contents | Power It! 7-Outlet Power Strip, 25 ft. Cord, Black Housing; Owner's Manual |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Power Rating | 1800 W |
| Product Line | Power It! |
| Product Model | PS725B |
| Product Name | Power It! 7-Outlet Power Strip, 25 ft. Cord, Black Housing |
| Product Type | Power Strip |
| Receptacles | 7 x NEMA 5-15R |
| Weight (Approximate) | 2.97 lb |
| Width | 2.1" |
| Download PDF File |
| UPC | 037332190567 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.9500 |
| MPN | PS725B |
| Brand | Tripp Lite |

Log In