We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tripp Lite Safe-IT Mobile TV Cart Height-Adjustable for 60-100 in Displays, Crank Handle, 220 lb Capacity, 4 Casters, 4" Caster Size
Delivered in 2-4 business days
Move Your Television or Interactive Whiteboard Wherever Your Audience IsThis Safe-IT Tripp Lite rolling TV stand combines a height-adjustable display mount with the convenience of a mobile cart. Mount your television, digital whiteboard or touchscreen monitor to the all-metal unit, and then roll it safely and smoothly from room to room. The DMCS60100XXCK lets you deliver your message in corporate, education, healthcare, commercial, hospitality, retail, government and other settings requiring flexibility in a screen's location. Comes Ready to Roll Wherever You Need to GoA mobile stand with four-inch swivel casters allows you to roll the DMCS60100XXCK into any office, conference room, huddle space or classroom best suited for cost-efficient resource sharing. Ease of movement allows collaborative workflow to happen in any location and maximizes usage to increase engagement, creativity and productivity. Handles on the support columns help you guide the cart's movement. The casters lock into place to keep the stand securely in position while at rest. Raise and Lower the Screen to Find the Most Comfortable Viewing Angle The height-adjustable TV floor stand fits most flat-panel displays, whiteboards (including Promethean) and monitors from 60 to 100 inches. Its durable steel frame withstands the stress of repeated adjustments and supports up to 220 pounds (100 kilograms). Use the included crank to raise or lower the height of the display anywhere from 47 to 65 inches. You can also tilt the screen to achieve the most comfortable viewing angle. Conveniently Place Peripherals and Manage CablesAdjustable shelves hold audio/video and other components, such as surge protectors, laptops, projectors, webcams and Blu-ray players. Cables can be routed through the columns to keep them hidden and avoid excessive clutter. VESA-Compliant Mounting Ensures Display CompatibilityVESA (Video Electronics Standards Association) promotes uniformity in the video electronics industry by developing standards for TVs and monitors. For hassle-free display compatibility, this mount supports the following VESA mounting hole patterns: 200 x 200, 200 x 300, 200 x 400, 200 x 500, 300 x 200, 300 x 300, 300 x 400, 300 x 500, 300 x 600, 400 x 200, 400 x 300, 400 x 400, 400 x 500, 400 x 600, 500 x 200, 500 x 300, 500 x 400, 500 x 500, 500 x 600, 600 x 300, 600 x 400, 600 x 500, 600 x 600, 700 x 300, 700 x 400, 700 x 500, 700 x 600, 800 x 300, 800 x 400, 800 x 500, 800 x 600, 900 x 400, 900 x 500, 1000 x 400, 1000 x 500 and 1000 x 600. Hardware for assembly and mounting is included. Antimicrobial Protection Helps Provide a Safer, Cleaner and Healthier Work EnvironmentThe crank handle features antimicrobial protection that helps resist the growth of bacteria, viruses, fungi, mold and mildew.
| Application/Usage | Blu-ray Player |
|---|---|
| Application/Usage | Classroom |
| Application/Usage | Commercial |
| Application/Usage | Conference Room |
| Application/Usage | Education |
| Application/Usage | Flat Screen |
| Application/Usage | Government |
| Application/Usage | Healthcare |
| Application/Usage | Hospitality |
| Application/Usage | Interactive Display |
| Application/Usage | Monitor |
| Application/Usage | Notebook |
| Application/Usage | Office |
| Application/Usage | Projector |
| Application/Usage | Retail |
| Application/Usage | TV |
| Application/Usage | Webcam |
| Application/Usage | Whiteboard |
| Brand Name | Tripp Lite |
| Caster Size | 4" |
| Country of Origin | China |
| Depth | 27.6" |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Features | Adjustable Height |
| Features | Adjustable Shelf |
| Features | Antimicrobial |
| Features | Cable Management |
| Features | Durable |
| Features | Heavy Duty |
| Features | Locking Casters |
| Features | Mobility |
| Features | Surge Protection |
| Features | Swivel Casters |
| Features | Tilt |
| Frame Material | Steel |
| Handle Type | Crank |
| Height | 93.1" |
| Manufacturer Part Number | DMCS60100XXCK |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Maximum Load Capacity | 220 lb |
| Number of Casters | 4 |
| Package Contents | DMCS60100XXCK Heavy-Duty Rolling TV Cart; Owner's Manual; Mounting Hardware |
| Product Color | Black |
| Product Color | Silver |
| Product Line | Safe-IT |
| Product Material | Aluminum |
| Product Material | Steel |
| Product Model | DMCS60100XXCK |
| Product Name | DMCS60100XXCK Heavy-Duty Rolling TV Cart |
| Product Type | Display Cart |
| Shipping Depth | 46.10" |
| Shipping Height | 8.66" |
| Shipping Weight (Approximate) | 91 lb |
| Shipping Width | 21.46" |
| Weight (Approximate) | 84 lb |
| Width | 44.8" |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 42.7000 |
|---|---|
| Brand | Tripp Lite |
| UPC | 037332268617 |
| MPN | DMCS60100XXCK |

Log In