We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tripp Lite Safe-IT Power Strip Medical Hospital Grade Antimicrobial UL1363A 6 Outlet 15A 7ft Cord, NEMA 5-15P-HG, 6 x NEMA 5-15R-HG, 7 ft Cord, 15 A Current
Delivered in 2-4 business days
- Easy to mount on a variety of surfaces, e.g. IV poles.
- Exclusive, patented anti-microbial coating - 99.9% effective in inhibiting bacteria and viruses.
- 7 ft. cord with NEMA 5-15P-HG plug reaches nearby outlets.
- 6 NEMA 5-15R-HG outlets with integrated locking safety covers.
- Complies with UL 1363A specifications.
- Approved for use in patient-care vicinities when properly mounted.
- Supplies power to movable plug-connected components mounted to IV poles, mobile carts, crash carts and mobile medical workstations in operating rooms and patient-care vicinities. .
The PS-607-HG-OEM Medical-Grade Power Strip supplies power to movable plug-connected components mounted to a rack, table or pedestal in operating rooms, patient-care vicinities, therapy rooms, imaging environments and administrative areas. Compliant with UL 1363A specifications, this 120V, 50/60 Hz power strip features a NEMA 5-15P-HG hospital-grade plug and six NEMA 5-15R-HG hospital-grade outlets that include integrated locking safety covers.Anti-Microbial Protected with EPA Registered and FDA Compliant Silver Iconic Technology known to inhibit growth of Microbes on surfaces.Two built-in resettable 15A circuit breakers control power to all outlets and protect the power strip against overloads. Switchless design prevents the unit from being accidentally shut off. The seven-foot power cord provides ample reach to the AC power source.Mounting tabs and flanges let you install the PS-607-HG-OEM on a wide variety of surfaces, such as IV poles, mobile carts, crash carts and mobile medical workstations. The all-metal housing ensures safety and is guaranteed to last a long time in demanding environments.
| Brand Name | Tripp Lite |
|---|---|
| Certifications & Standards | UL 1363A; TÜV |
| Circuit Breaker | Yes |
| Cord Length | 7 ft |
| Country of Origin | China |
| Depth | 1.5" |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Form Factor | Surface-mountable |
| Height | 13.8" |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | PS-607-HG-OEM |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Minimum Frequency | 50 Hz |
| Package Contents | PS-607-HG-OEM 6-Outlets Power Strip; Owner's manual |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P-HG |
| Power Switch | No |
| Product Color | White |
| Product Material | Metal |
| Product Model | PS-607-HG-OEM |
| Product Name | PS-607-HG-OEM 6-Outlets Power Strip* |
| Product Type | Power Strip |
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15R-HG |
| Weight (Approximate) | 2.40 lb |
| Width | 2.5" |
| Download PDF File |
| UPC | 037332203649 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.9000 |
| MPN | PS-607-HG-OEM |
| Brand | Tripp Lite |

Log In