We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tripp Lite Safety Power Strip 120V 5-15R 8 Outlet Metal 25ft Crd GFCI Plug, NEMA 5-15P, 8 NEMA 5-15R, 25ft
Delivered in 2-4 business days
- 8 outlets (including transformer outlets and 4 safety covers)
- 25 ft. extra-long cord with GFCI plug
- Cord wrap with hang holes
- Rugged metal case
This Tripp Lite power strip is designed to safely distribute power to connected equipment in harsh environments. It provides a convenient source for multiple outlets wherever they're needed. 8 outlets distribute AC power to a wide range of power tools, pumps, machinery, air compressors and more. Convenient transformer outlets accommodate multiple transformers without blocking other outlets. A 25 ft. grounded cord with integrated cord clip reaches distant outlets. A GFCI plug protects users from electrical shock in wet or humid environments. A lighted on/off switch provides power control over connected equipment. 4 safety covers shield unused outlets from debris and accidental contact. A rugged metal case stands up to the harshest environments. Built-in cord wrap with hang holes provides convenient cord management. Integrated keyhole slots on bottom panel provide convenient wall/desk mounting. Lifetime limited warranty. Its bright yellow color alerts you and others that power cords and tools are in use.
| Brand Name | Tripp Lite |
|---|---|
| Cord Length | 25 ft |
| Country of Origin | China |
| Depth | 1.6" |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Height | 10.3" |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | TLM825GF |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Package Contents | 8-Outlets Power Strip; TLM825GF Safety Power Strip; 4 safety covers; Owner's manual |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Product Name | 8-Outlets Power Strip |
| Product Type | Power Strip |
| Receptacles | 8 x NEMA 5-15R |
| Weight (Approximate) | 4.63 lb |
| Width | 5.1" |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 5.1500 |
|---|---|
| Brand | Tripp Lite |
| UPC | 037332140128 |
| MPN | TLM825GF |

Log In