We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tripp Lite Surge Protector Power Strip 120V 7 Outlet 12' Cord 1080 Joule Black, 7 x NEMA 5-15R, 1800 VA, 1080 J, 120 V AC Input
SKU
INGMN17916
by Tripp Lite
$45.42 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 1 left
- 7 outlets / 12-ft. cord
- 1080 joule rating
- $25,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only)
Category: Surge Protectors
Surge suppressor offers economical AC surge suppression for protection of workstations, desktop PCs, telecom systems and more. AC surge suppression shields your connected equipment from damage and performance problems due to transient surges. Surge suppressor offers seven total outlets, 12' cord and diagnostic LED to confirm the surge suppression. AC suppression rated at 1080 joules shields equipment from surges and line noise. One designated, transformer plug outlet offers convenient protection of your desktop computer equipment and accessories.
| Additional Warranty Information | Lifetime limited warranty $25,000 Ultimate Lifetime Insurance |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Tripp Lite |
| Certifications & Standards | UL Listed Certification |
| Compatibility | Workstation; Desktop PC; Telecom System |
| Country of Origin | China |
| Depth | 11.7" |
| Environmental Certification | RoHS |
| Height | 1.3" |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | TLP712B |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Package Contents | Protect It! TLP712B 7-Outlets Surge Suppressor; Instruction Manual and Warranty Information |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Power Cord/Cable Length | 12 ft |
| Power Handling | 1800 VA |
| Product Color | Black |
| Product Family | Protect It! |
| Product Line | Protect It! |
| Product Model | TLP712B |
| Product Name | 7-Outlet Surge Suppressor |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Receptacles | 7 x NEMA 5-15R |
| Recycled | No |
| Shipping Depth | 13.70" |
| Shipping Height | 2.40" |
| Shipping Weight (Approximate) | 12.80 oz |
| Shipping Width | 3" |
| Surge Energy Rating | 1080 J |
| Weight (Approximate) | 1.76 lb |
| Width | 2.1" |
| Download PDF File |
| Brand | Tripp Lite |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.8000 |
| UPC | 037332138309 |
| MPN | TLP712B |

Log In