We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Wilton 86540 Model 4800S-48C 48" Clamping Capacity 7" Throat Depth Heavy Duty Copper F-Clamp
SKU
B1140919
by JET Tools
$357.68 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Spark-Duty copper-plated spindle extends the life of the clamp by protecting the spindle and pad from harmful welding spatter
- Quick-twist pads are simple and quickly replaceable pads in V-groove or optional serrated surfaces
- Ergonomic, anti-fatigue Wilton-Grip provides comfort during repetitive clamping
Category: Clamps
Spark-Duty™ copper-plated spindle extends the life of the clamp by protecting the spindle and pad from harmful welding spatter. Quick-twist pads are simple and quickly replaceable pads in V-groove or optional serrated surfaces. Ergonomic, anti-fatigue Wilton-Grip® provides comfort during repetitive clamping.
| Bar Thickness | 25/32 in |
|---|---|
| Bar Width | 1-9/16 in |
| Body Material | Drop-Forged Steel |
| Handle Material | Copper-Plated Steel |
| Handle Type | Wilton-Grip® T-Bar |
| Length [Nom] | 50-1/2 in |
| Load Cap. [Nom] | 4 |
| 880 lb | |
| Opening Size [Max] | 48 in |
| Quantity | 1 EA/EA |
| Spindle Diam | 7/8 in |
| Throat Depth [Nom] | 7 in |
| Type | 4800S Series Heavy-Duty Spark-Duty™ Copper-Plated F-Clamp |
| Wt. | 24 lb |
| Brand | JET Tools |
|---|---|
| Weight (lbs) | 11.0000 |
| UPC | 731325228434 |
| MPN | 86540 |
| Prop65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |

Log In