We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
WIRE 10AWG THHN-STR GREEN 50FT
SKU
ORG6541338
by Southwire
$63.84 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
Category: Wiring
Primarily used in conduit and cable trays for services, feeders, and branch circuits in commercial or industrial applications Thermoplastic insulation maximum 90 degrees Celsius. Moisture, heat, oil and gasoline resistant, 600 volt. Premium grade flame retardant PVC jacket. UL Standard 83, RoHS/REACH Compliant.
| Type | THHN |
|---|---|
| Conductor Size | 10AWG |
| Number of Conductors | 1 |
| Conductor Material | Annealed Copper |
| Length | 50 ft Spool |
| Strands | 19 |
| Outside Diameter | 0.161in |
| Amperage Rating | 30A |
| Voltage Rating | 600V |
| Insulation Type | PVC |
| Jacket Type | Nylon |
| Jacket Color | Green |
| Temperature Rating | 194deg F |
| Resistance | Gasoline, High Heat, Moisture and Oil |
| Standards | ASTM (B3, B8, B787) Specified, CSA Certified, CT Rated, Federal (A-A-59544) Specification, NEMA Rated, RoHS Compliant, UL (83, 758, 1063 and 1581) Listed |
| Usage | For Branch, Feeder and Service Power Distribution in Commercial, Industrial, Institutional and Multi-Residential Buildings |
| Download PDF File |
| UPC | 032886918032 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.1100 |
| MPN | 22977386 |
| Brand | Southwire |

Log In