We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Wire Roll/Files, 12 Compartments, 18w x 12.75d x 24.5h, Gray
SKU
SAF3090
by Safco
$194.54 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Tubular steel frame with chrome-plated grids.
- Square tube design provides easy access.
- Mobile on twin wheel casters (two locking).
Category: Hanging File Folders
Tubular steel frame with chrome-plated grids. Square tube design provides easy access and removal of materials. Mobile on twin wheel casters (two locking). Color: Gray; Compartment Quantity: 12; Compartment Size: 3.75 x 3.75; Overall Width: 18".
| Caster/Glide/Wheel | (4) Casters (2 Locking) |
|---|---|
| Color(s) | Gray |
| Compartment Size | 3.75 x 3.75 |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Global Product Type | Mobile Roll File Organizers |
| Material(s) | Tubular Steel Frame |
| Number of Compartments | 12 |
| Overall Depth | 12.75" |
| Overall Height | 24.5" |
| Overall Width | 18" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 073555309003 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 9.0000 |
| MPN | 3090 |
| Brand | Safco |


Log In