We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Wireless Multimedia Soundbar Speaker 20W Xtream S6, Black
Delivered in 2-4 business days
- Bluetooth 5.0 wireless connectivity.
- Superior sound quality.
- 20 W loud.
- Universal compatibility for PC, Mac , phone.
Our 20 W Wireless Desktop Soundbar Speakers are a nice upgrade for the home or office. They connect Wirelessly to Bluetooth-enabled devices or to a standard USB port to provide dynamic stereo sound for your workspace. Connect via Bluetooth or simply plug the USB adapter cable into your computer and our plug-and-play design is ready to use. Position the Soundbar under your monitor, creating a 3D sound stage to listen to your music or stream and watch your favorite movies. The speakers have a built-in sound chip, allowing direct plug-and-play with a simple USB connection and eliminating the need for a separate audio connection. Delivers clear and crisp stereo sound. Mounting: Desktop; Cable Length: 6 ft; Connector/Port/Interface: 3.5 mm; Bluetooth; USB; Wireless; Output: 20 W.
| Cable Length | 6 ft |
|---|---|
| Color(s) | Black |
| Compliance Standards | CE Certified; FCC Certified; RoHs Compliant |
| Connector/Port/Interface | 3.5 mm; Bluetooth®; USB; Wireless |
| Depth | 2.36" |
| Drivers | (2) 10 W |
| For Device Type | Android®; Bluetooth®-Enabled Devices; Mac®; PC |
| Global Product Type | Multimedia Speakers |
| Height | 2.36" |
| Mounting Details | Desktop |
| Output | 20 W |
| Package Includes | Users Manual; Warranty Information |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 16.96" |
| UPC | 783750010948 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.9400 |
| MPN | XTREAMS6 |
| Brand | Adesso |

Log In