We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Wood Mail Sorter with Adjustable Dividers, Stackable, 18 Compartments, 33.75 x 12 x 32.75, Black
SKU
SAF7765BL
by Safco
$147.73 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 3/4" compressed wood construction.
- Adjustable hardboard dividers.
- Stack up to two high.
- Black plastic molding doubles as a label holder (labels included).
- Durable laminate finish complements any setting.
- Solid fiberboard back adds extra stability.
Category: File Organizers & Boxes
Study sorter made of 3/4" compressed wood with adjustable hardboard dividers. Stacks up to two high. Black plastic molding accent doubles as a label holder (labels included). Durable laminate finish complements any setting. Solid fiberboard back provides stability. 18 CompartmentsLarge sorting compartments accommodate oversized envelopes. Literature Sorter Type: Open Front Mail; Stackable; Number of Compartments: 18; Compartment Size: 4.88 x 11.75 x 10.25; Material(s): Compressed Wood.
| Color Family | Black |
|---|---|
| Color(s) | Black |
| Compartment Size | 4.88 x 11.75 x 10.25 |
| Depth | 12" |
| Global Product Type | Mail Literature Sorters |
| Height | 32.75" |
| Literature Sorter Type | Open Front Mail; Stackable |
| Material(s) | Compressed Wood |
| Number of Compartments | 18 |
| Package Includes | Adjustable Dividers; Labels |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Special Features | 18 Compartments—Large sorting compartments accommodate oversized envelopes. |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 33.75" |
| UPC | 073555776522 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 30.0000 |
| MPN | 7765BL |
| Brand | Safco |

Log In