We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Wood Vertical Desktop Sorter, 11 Compartments, 10.63 x 11.88 x 16, Medium Oak
SKU
SAF9419MO
by Safco
$92.26 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Shelves are removable only during assembly to customize compartment size to individual preferences.
- Ten hardboard shelves form up to eleven letter-size compartments.
- Shelves support up to 15 lbs. each.
- Made of 1/2" compressed wood with laminate finish.
- Solid fiberboard back.
- Easy assembly with pre-guled dowels.
Category: File Organizers & Boxes
Vertical desktop sorter is compact for maximum desktop organization. Shelves are removable only during assembly so you can customize the compartments. Ten hardboard shelves form up to eleven 9 1/2w x 11 5/8d x 1 1/4h letter-size compartments and support up to 15 lbs. each. Made of 1/2" compressed wood with laminate finish; solid fiberboard back. Literature Sorter Type: Open Front; Number of Compartments: 11; Material(s): Fiberboard; Hardboard; Laminated Compressed Wood; Color(s): Medium Oak.
| Color Family | Oak |
|---|---|
| Color(s) | Medium Oak |
| Depth | 12" |
| Global Product Type | Personal Desktop Literature Sorters |
| Height | 16" |
| Literature Sorter Type | Open Front |
| Material(s) | Fiberboard; Hardboard; Laminated Compressed Wood |
| Number of Compartments | 11 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 10.75" |
| Brand | Safco |
|---|---|
| Weight (lbs) | 11.4000 |
| UPC | 073555941906 |
| MPN | 9419MO |
| Prop65 Warning | Warning: This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause Cancer and Birth Defect/Reproductive Harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |

Log In