We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Wooden 27 Compartment Literature Organizer, 27 Sections, Letter Size, 31.49 x 11.81 x 21.65, White
Delivered in 2-4 business days
- The compartments can be adjusted in 2-inch increments.
- Each shelf is made from MDF, guaranteeing its strength for holding heavy loads.
- Its versatility allows it to be employed anywhere--schools, offices and more.
- Created from sturdy wood, our contemporary organizer seamlessly blends in with your environment.
- We have etched grooves that comfortably support your shelves, thus no longer needing wooden pegs.
- Accommodates a variety of items with easy to adjust shelving.
- Includes transparent name tags.
- Shelf weight capacity is 13.23 lbs.
- Shelf width is 9.5 inches.
Life is crazy and messy, but you can help yourself, staff, and students stay as organized as possible with this wooden 27 compartment literature organizer. Its versatility allows it to be employed anywhere, such as at school, offices or daycares. Created from sturdy finished wood material, the contemporary literature organizer will seamlessly blend into your room and outlast cheap cardboard alternatives. Our customizable organizer can be adjusted in 2-inch increments, accommodating a variety of items you need to store. With no pesky wooden pegs to adapt to the perfect size, you can effortlessly change each shelf firmly supported by grooves etched in the wood. It can hold papers, files, or even larger items like art projects, office supplies, and binders. Each shelf is constructed from durable MDF; so, you can be assured it will firmly hold your items. Literature Sorter Type: Open Front; Number of Compartments: 27; Compartment Size: Letter; Material(s): Medium Density Fiberboard.
| Global Product Type | Multipurpose Literature Sorters |
|---|---|
| Literature Sorter Type | Open Front |
| Number of Compartments | 27 |
| Compartment Size | Letter |
| Material(s) | Medium Density Fiberboard |
| Color(s) | White |
| Color Family | White |
| Width | 31.49" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 21.65" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Package Includes | Transparent Name Tags |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | AdirOffice |
|---|---|
| Weight (lbs) | 53.0000 |
| UPC | 810071536762 |
| MPN | IOF20101WHI |

Log In