We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Woodford IOWA Series Y34-4 Yard Hydrant, 84-1/2 in OAL, 3/4 in Inlet, 1 in Outlet, 125 psi Pressure
SKU
ORG2283406
by WOODFORD
$213.62 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Provides easy and positive adjustment of the lever lock tension
- Eliminates side pull on rod, reduces wear on packing, packing nut and stem
- A simple cam that can be set to automatically obtain the same flow each time or lock against accidental opening
- Graphite packing for lubricity and long life
Category: Yard Hydrants
Immediate-flow, even in sub-zero temperatures, all repairs can be made from the head of the unit, adjustable link provides an easy adjustment for positive shut-off, rod guide reduces wear on packing, packing nut and brass stem. Flow finder and lock automatically sets the same flow each time or can be locked against accidental opening. One-piece variable-flow plunger and the large cushion type seal for long life, assuring shut-off, even when foreign particles are present in the water line. Graphite packing for lubricity and long-life. Hot-dipped galvanized pipe casing and operating pipe stem. Automatic draining when hydrant is shut off.
| Bury Depth | 4ft |
|---|---|
| Handle Material | Steel |
| Head Material | Brass |
| Inlet Connection Size | 3/4in |
| Outlet Connection Size | 1in |
| Overall Length | 84-1/2in |
| Pressure Rating | 125psi |
| Rod Diameter | 3/8in |
| Rod Material | Brass |
| UPC | 671090004478 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 24.6400 |
| MPN | Y34-4 |
| Brand | WOODFORD |

Log In