We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Woods 32555 Wireless Remote Control, 13 A, 125 V, 1625 W, CFL, Fluorescent, Incandescent, LED Lamp, Black
SKU
ORG1209568
by WOODS
$35.47 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For holiday and security lighting and seasonal displays
Category: Smart Home
Plugs into any standard outlet. Push-button controls. Remote has a 60 ft range. Operates lights, small appliances. Waterproof for outdoor use. Base unit has a 6 in, 16 ga cord and a rain tight case. Ratings 16/3 SJTW cord, 13 A resistive, 1000 W Tungsten.
| Battery Type | A23 |
|---|---|
| Color | Black |
| Cord Length | 6in |
| Current Rating | 13A |
| Includes | Timer (1) Weatherproof Receiver (1) Transmitter and (1) 12 V A23 Battery |
| Lamp Type | CFL Fluorescent Incandescent LED |
| Voltage Rating | 125V |
| Wattage Rating | 1625W |
| UPC | 008855325552 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6500 |
| MPN | 32555WD |
| Brand | WOODS |

Log In