We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Woods 41626 Surge Protector Strip, 120 V, 15 A, 7 -Outlet, 1780 J Energy
SKU
ORG9810185
by WOODS
$30.02 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For indoor use
Category: Surge Protectors
Woods Surge Protector Strip, 15 A, 120 V, 1800 W Wattage, 1780 J Energy, 7 Outlets, 3 kA Peak Surge Current, 400 V Clamping, Modes of Protection: L-N, L-G, N-G
| Clamping Voltage | 400V |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Energy Rating | 1780J |
| Modes of Protection | L-N L-G N-G |
| Number of Outlets | 7 |
| Peak Surge Current | 3kA |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 1800W |
| Weight (lbs) | 1.2000 |
|---|---|
| Brand | WOODS |
| UPC | 078693416262 |
| MPN | 41626 |
| Prop65 Warning | Warning: Cancer and Reproductive Harm -- www.P65Warnings.ca.gov |

Log In