We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Woods 50015 Digital Timer, 15 A, 125 V, 1875 W, 2 -Outlet, 7 days Time Setting, 20 On/Off Cycles Per Day Cycle
SKU
ORG1827211
by WOODS
$42.61 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For pool pumps, outdoor landscape, security and holiday lighting
Category: Smart Home
Controls pool pumps, outdoor landscape, security and holiday lighting and other heavy-duty appliances. Up to 20 On/Off settings per day, repeats weekly. Option to program each day differently or weekdays different than weekends. With countdown, random and daylight savings features. Large display and manual override button. Self-recharging battery stores programs. Two grounded outlets, weatherproof housing, 6 in power cord. Black with forest green silkscreen and cover. CSA certified C/US, CFL Compatible. 3 in D x 7-1/2 in W x 9 in H, 0.89 lb. 125 VAC, 60 Hz 15 A, 1875 W resistive/15 A, 1875 W tungsten/8 A ballast. Controls up to 3/4 hp, 15FLA, 90LRA.
| Color | Black |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Cycle Time | 20 On/Off Cycles Per Day |
| Depth | 3in |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Height | 9.0in |
| HP Rating | 3/4hp |
| Installation Type | Plug-In |
| Number of Outlets | 2 |
| Number of Poles | 3 |
| Time Setting | 7days |
| Type | Heavy-Duty |
| Voltage Rating | 125V |
| Wattage Rating | 1875W |
| Width | 7-1/2in |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.8900 |
|---|---|
| Brand | WOODS |
| UPC | 078693500152 |
| MPN | 50015 |

Log In