We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
WOOSTER 4181-2 1/2 Paint Brush, 2-1/2 in W, 2-11/16 in L Bristle, Nylon/Polyester Bristle, Sash Handle
SKU
ORG0965517
by WOOSTER
$25.95 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Top-selling firm blend for balanced flex
- Provides excellent coverage for all-purpose painting
- Classic firm formulation of purple nylon and sable polyester, a top-seller for more than 15 years, provides exceptional cut-in control
- For all medium-bodied coatings like acrylic paints or latex enamels, warm temperatures indoors or out, and whenever a painter wants a time-saving firm brush
Category: Paint Brushes
Ultra-high production makes Ultra/Pro Firm the best-selling blend and a favorite for over 25 years. Featuring a mix of nylon and polyester, it's truly an all-purpose professional brush for use in acrylics, latex or enamels, indoors and out. With fantastic coverage and masterful cut-in control, it saves painters time wherever a firm brush is needed. Look for the purple and sable brown filament and the maroon stamp on the handle.
| Bristle Length | 2-11/16in |
|---|---|
| Bristle Material | Nylon/Polyester |
| Color | Purple/Sable Brown |
| Ferrule Material | Stainless Steel |
| Handle Material | Sealed Maple Wood |
| Handle Type | Sash |
| Thickness | 1/2in |
| Width | 2-1/2in |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.2700 |
|---|---|
| Brand | WOOSTER |
| UPC | 071497184252 |
| MPN | 4181-2 1/2 |

Log In