We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
WOOSTER 5225-2 Paint Brush, 2 in W, 2-11/16 in L Bristle, Polyester Bristle, Short Handle
SKU
ORG0108175
by WOOSTER
$19.53 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- White and silver CT polyester filaments for excellent leveling and smoothing
- Very soft formulation, feather stroke
- Rust-resistant ferrule
- For latex paints, applying enamels to metal, or polyurethanes on wood and thinner water-based coatings
Category: Paint Brushes
Semi-professional quality at a great value! Silver tip is made with a blend of white and silver Wooster CT polyester that virtually eliminates brushmarks. Thin, soft, flexible ends provide exceptional leveling and smoothing. Ideal for latex paints, applying enamels to metal or polyurethanes on wood. Birch hardwood handle for a professional touch.
| Bristle Length | 2-11/16in |
|---|---|
| Bristle Material | Polyester |
| Color | Silver/White |
| Ferrule Material | Stainless Steel |
| Handle Material | Birchwood |
| Handle Type | Short |
| Thickness | 9/16in |
| Width | 2in |
| Download PDF File |
| UPC | 071497171436 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2300 |
| MPN | 5225-2 |
| Brand | WOOSTER |

Log In