We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
WOOSTER Jumbo-Koter RR014 Roller Frame, 4-1/2, 6-1/2 in L Roller, Polypropylene Handle, Threaded Handle
SKU
ORG1858125
by WOOSTER
$18.92 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Solvent-resistant plastic cage, extra smooth rolling action
- Full-size polypropylene grip with reinforced threads, Sherlock GT® compatible
- Works with both 4-1/2 in and 6-1/2 in Jumbo-Koter® rollers
Category: Paint Rollers & Trays
Works with both 4-1/2 in or 6-1/2 in Jumbo-Koter roller cover and use the same frame for both. Solvent-resistant plastic cage with extra-smooth rolling action. Chrome-plated 1/4 in shank. Full-size polypropylene grip with reinforced threads. Sherlock GT compatible.
| Handle Material | Polypropylene |
|---|---|
| Handle Type | Threaded |
| Height | 3.75in |
| Length | 25-1/2in |
| Roller Length | 4-1/2 6-1/2in |
| Shank Finish | Chrome |
| Shank Material | Steel |
| Shank Wire Size | 1/4in |
| Suitable for | Sherlock GT Extension Poles |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.5400 |
|---|---|
| Brand | WOOSTER |
| UPC | 071497144232 |
| MPN | RR014 |

Log In