We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ProSource BB10X6W Baseboard Register, 11-3/4 in L, 7-3/4 in W, 50 deg Air Deflection, Steel, White
SKU
ORG3133162
by ProSource
$14.79 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Durable power coated steel
- 1/2 in Spaced louvers allows efficient air flow
- Mounting screws included
- Adjustable air flow by single lever
Category: Baseboard Registers
ProSource Baseboard Register, 10 in W Duct Opening, 6 in H Duct Opening, White
| Air Deflection Angle | 50 deg |
|---|---|
| Color | White |
| Duct Opening Height | 6in |
| Duct Opening Width | 10in |
| Faceplate Type | Louvers |
| Height | 12.4in |
| Includes | Mounting Screws Included |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Length | 11-3/4in |
| Material | Steel |
| Projection Size | 11-3/4 x 7-3/4in |
| Suitable for | Baseboard Air Diffuser |
| Width | 7-3/4in |
| Brand | ProSource |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.9300 |
| UPC | 045734628359 |
| MPN | BB10X6W |

Log In