We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ProSource 27-1/2G Floor Flange, 1/2 in, 3 in Dia Flange, FIP, 4-Bolt Hole, 0.28 in, 7 mm in (mm) Dia Bolt Hole
SKU
ORG6102438
by ProSource
$17.54 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Corrosion-resistant galvanized finish
- UL and FM, NSF372/NSF61 certified
- Meets ASTM and ASME standards
- 150 class malleable steel
- For securing pipe to wall or floor mounts
- For steam and water working pressure up to 150 psi
Category: Galvanized Iron Pipe Fittings
The galvanized floor flanges are made from malleable iron for tensile strength. Its galvanized finish resists rust in water, air, and steam applications.
| Bolt Hole Diameter | 0.28 in 7 mmin (mm) |
|---|---|
| Color | Galvanized |
| Connection Type | FIP |
| Face Type | With Bolt Holes |
| Flange Diameter | 3in |
| Length through Bore | 0.55in |
| Material | Malleable Iron |
| Maximum Pressure | 300psi |
| Nominal Size | 1/2in |
| Number of Bolt Holes | 4 |
| Operating Temperature | 4 to 572 (-20 to 300)deg F (deg C) |
| Suitable for | For Securing Pipe to Wall or Floor Mounts |
| UPC | 045734102439 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3600 |
| MPN | 27-1/2G |
| Brand | ProSource |

Log In