We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ProSource 18-1/4G Pipe Cap, 1/4 in, Threaded, SCH 40 Schedule, 300 psi Pressure
SKU
ORG6102271
by ProSource
$16.00 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Corrosion-resistant galvanized finish
- UL and FM, NSF372/NSF61 certified
- Meets ASTM and ASME standards
- 150 class malleable steel
- Female threads for connecting to a male pipe or fitting
Category: Galvanized Iron Pipe Fittings
The galvanized cap is a class 150 malleable iron pipe fitting that is used for closing and terminating the male end of a pipe or fitting.
| Connection Type | Threaded |
|---|---|
| Length | 0.63in |
| Nominal Size | 1/4in |
| Operating Temperature | -4 to 572deg F |
| Pressure Rating | 300psi |
| Schedule Rating | SCH 40 |
| Wall Thickness | 0.09in |
| UPC | 045734102279 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0600 |
| MPN | 18-1/4G |
| Brand | ProSource |

Log In