We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ProSource 18-1/8G Hex Pipe Cap, 1/8 in, Threaded, Steel, SCH 40 Schedule, 300 psi Pressure
SKU
ORG6102263
by ProSource
$16.06 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Corrosion-resistant galvanized finish
- UL and FM, NSF372/NSF61 certified
- Meets ASTM and ASME standards
- 150 class malleable steel
- Female NPT threads for connecting to a male pipe or fitting
Category: Galvanized Iron Pipe Fittings
ProSource Hex Pipe Cap, Nominal Size: 1/8 in, Threaded Connection, Wall Thickness: 0.09 in, 300 psi, Operating Temperature: -4 to 572 deg F, Schedule Rating: SCH 40, Steel, 0.53 in L
| Connection Type | Threaded |
|---|---|
| Length | 0.53in |
| Material | Steel |
| Nominal Size | 1/8in |
| Operating Temperature | -4 to 572deg F |
| Pressure Rating | 300psi |
| Schedule Rating | SCH 40 |
| Wall Thickness | 0.09in |
| UPC | 045734022638 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0300 |
| MPN | 18-1/8G |
| Brand | ProSource |

Log In