We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Worldwide Sourcing Pipe Coupling, 1-1/4 In, Threaded, Black Oxide
SKU
ORG6949408
$16.16 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Black finish
- UL and FM certified
- Meet ASME/ASTM standard
- Design for a tight joint at the pipe. Female threads on both ends.
Category: Black Iron Pipe Fittings
ProSource Pipe Coupling, Nominal Size: 1-1/4 in, FIP Connection, Wall Thickness: 0.14 in, 300 psi, Operating Temperature: -4 to 572 deg F, Schedule Rating: SCH 40, Steel, 1.93 in L
| Connection Type | FIP |
|---|---|
| Length | 1.93in |
| Material | Steel |
| Nominal Size | 1-1/4in |
| Operating Temperature | -4 to 572deg F |
| Pressure Rating | 300psi |
| Schedule Rating | SCH 40 |
| Wall Thickness | 0.14in |
| Brand | Worldwide Sourcing |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6500 |
| UPC | 045734994089 |
| MPN | B220 32 |

Log In