We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ProSource 21-1 1/4G Pipe Coupling, 1-1/4 in, Threaded, Malleable Steel, SCH 40 Schedule, 300 psi Pressure
SKU
ORG6117691
by ProSource
$16.89 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Corrosion-resistant galvanized finish
- UL and FM certified
- Meet NSF 372/ NSF61 standard
- Design for a tight joint at the pipe
- Female threads on both ends
Category: Galvanized Iron Pipe Fittings
ProSource Pipe Coupling, Nominal Size: 1-1/4 in, Threaded Connection, Wall Thickness: 0.14 in, 300 psi, Operating Temperature: -4 to 572 deg F, Schedule Rating: SCH 40, Malleable Steel, 1.93 in L
| Connection Type | Threaded |
|---|---|
| Length | 1.93in |
| Material | Malleable Steel |
| Nominal Size | 1-1/4in |
| Operating Temperature | -4 to 572deg F |
| Pressure Rating | 300psi |
| Schedule Rating | SCH 40 |
| Wall Thickness | 0.14in |
| UPC | 045734117693 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6500 |
| MPN | 21-1 1/4G |
| Brand | ProSource |

Log In