We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Worldwide Sourcing Pipe Coupling, 1/8 In, Threaded, Galvanized
SKU
ORG6949127
$16.33 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Corrosion-resistant galvanized finish
- UL and FM certified
- Meet NSF 372/ NSF61 standard
- Design for a tight joint at the pipe
- Female threads on both ends
Category: Galvanized Iron Pipe Fittings
ProSource Pipe Coupling, Nominal Size: 1/8 in, Threaded Connection, Wall Thickness: 0.19 in, 300 psi, Operating Temperature: -4 to 572 deg F, Schedule Rating: SCH 40, Malleable Steel, 0.96 in L
| Connection Type | Threaded |
|---|---|
| Length | 0.96in |
| Material | Malleable Steel |
| Nominal Size | 1/8in |
| Operating Temperature | -4 to 572deg F |
| Pressure Rating | 300psi |
| Schedule Rating | SCH 40 |
| Wall Thickness | 0.19in |
| UPC | 045734949126 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0600 |
| MPN | 21-1/8G |
| Brand | Worldwide Sourcing |

Log In