We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Worldwide Sourcing Pipe Reducing Coupling, 1-1/4 X 1/2 In, Threaded, Galvanized
SKU
ORG6157010
$17.47 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Corrosion-resistant galvanized finish
- UL and FM certified
- Meet NSF 372/ NSF61 standard
- Design for a tight joint at the pipe
- Female threads on both ends
Category: Galvanized Iron Pipe Fittings
The galvanized reducing coupling is used in connecting galvanized pipes, which are ideal for transporting water; they are also used to join fence posts and rails, as well as scaffolding and protective railings. Its designed for a tight joint at the pipe. Female threads at both ends.
| Connection Type | Threaded |
|---|---|
| Length | 2.06in |
| Material | Malleable Steel |
| Nominal Size | 1-1/4 x 1/2in |
| Operating Temperature | -4 to 572deg F |
| Pressure Rating | 300psi |
| Schedule Rating | SCH 40 |
| Wall Thickness | 0.14in |
| Weight (lbs) | 0.4800 |
|---|---|
| Brand | Worldwide Sourcing |
| UPC | 045734936553 |
| MPN | PPG240-32X15 |

Log In