We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Worldwide Sourcing Pipe Reducing Coupling, 1 X 3/8 In, Threaded, Galvanized
SKU
ORG6157051
$16.76 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Corrosion-resistant galvanized finish
- UL and FM certified
- Meet NSF 372/ NSF61 standard
- Design for a tight joint at the pipe
- Female threads on both ends
Category: Galvanized Iron Pipe Fittings
The galvanized reducing coupling is used in connecting galvanized pipes, which are ideal for transporting water; they are also used to join fence posts and rails, as well as scaffolding and protective railings. Its designed for a tight joint at the pipe. Female threads at both ends.
| Connection Type | Threaded |
|---|---|
| Length | 1.69in |
| Material | Malleable Steel |
| Nominal Size | 1 x 3/8in |
| Operating Temperature | -4 to 572deg F |
| Pressure Rating | 300psi |
| Schedule Rating | SCH 40 |
| Wall Thickness | 0.13in |
| Weight (lbs) | 0.3200 |
|---|---|
| Brand | Worldwide Sourcing |
| UPC | 045734936515 |
| MPN | PPG240-25X10 |

Log In