We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ProSource 35-2X3/4G Pipe Bushing, 2 x 3/4 in, MIP x FIP, SCH 40 Schedule, 300 psi Pressure
SKU
ORG6100507
by ProSource
$17.72 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Corrosion-resistant galvanized finish
- UL and FM, NSF372/NSF61 certified
- Meets ASTM and ASME standards
- Durable steel bushing with hexagonal head
- For steam or water applications
Category: Galvanized Iron Pipe Fittings
The galvanized bushing are used in connecting galvanized pipes, which are ideal for transporting water; they are also used to join fence posts and rails, as well as scaffolding and protective railings. Connects two different diameters of nipples and pipes.
| Connection Type | MIP x FIP |
|---|---|
| Hex Size | 1.63in |
| Length | 1.29in |
| Nominal Size | 2 x 3/4in |
| Operating Temperature | -4 to 572deg F |
| Pressure Rating | 300psi |
| Schedule Rating | SCH 40 |
| Wall Thickness | 0.22in |
| Brand | ProSource |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6100 |
| UPC | 045734100503 |
| MPN | 35-2X3/4G |

Log In