We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ProSource 35-3/4X1/4G Pipe Bushing, 3/4 x 1/4 in, MIP x FIP, SCH 40 Schedule, 300 psi Pressure
SKU
ORG6100382
by ProSource
$16.16 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Corrosion-resistant galvanized finish
- UL and FM, NSF372/NSF61 certified
- Meets ASTM and ASME standards
- Durable steel bushing with hexagonal head
- For steam or water applications
Category: Galvanized Iron Pipe Fittings
The galvanized bushing are used in connecting galvanized pipes, which are ideal for transporting water; they are also used to join fence posts and rails, as well as scaffolding and protective railings. Connects two different diameters of nipples and pipes.
| Connection Type | MIP x FIP |
|---|---|
| Hex Size | 1.15in |
| Length | 0.85in |
| Nominal Size | 3/4 x 1/4in |
| Operating Temperature | -4 to 572deg F |
| Pressure Rating | 300psi |
| Schedule Rating | SCH 40 |
| UPC | 045734100381 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1600 |
| MPN | 35-3/4X1/4G |
| Brand | ProSource |

Log In