We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Worldwide Sourcing Pipe Street Elbow, 45 Deg, 1/2 In, Threaded, Steel
SKU
ORG6480305
$16.90 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Galvanized Finish
- UL and FM certified
- Meets ASTM and ASME standards
- 150 class malleable steel
- 45 degree street elbow with male, female threaded connects
- Changing the direction of piping by 45 degrees
- For changing direction in piping system
Category: Galvanized Iron Pipe Fittings
This galvanized 45 degree elbow is used to change direction in piping. It's suitable for use with water or steam. Flat banded, right hand threads.
| Angle | 45deg |
|---|---|
| Connection Type | Threaded |
| Nominal Size | 1/2in |
| Operating Temperature | -4 to 572deg F |
| Pressure Rating | 300psi |
| Schedule Rating | SCH 40 |
| Wall Thickness | 0.1in |
| Weight (lbs) | 0.1800 |
|---|---|
| Brand | Worldwide Sourcing |
| UPC | 037632508697 |
| MPN | PPG121-15 |

Log In