We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ProSource 6-1-1/4G Street Pipe Elbow, 1-1/4 in, Threaded, 90 deg Angle, SCH 40 Schedule, 300 psi Pressure
SKU
ORG6101323
by ProSource
$17.05 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Galvanized Finish
- UL and FM certified
- Meets ASTM and ASME standards
- 150 class malleable steel
- 90 degree street elbow with male, female threaded connects
- Changing the direction of piping by 90 degrees
- For changing direction in piping system
Category: Galvanized Iron Pipe Fittings
This galvanized 90 degree elbow is used to change direction in piping. It's suitable for use with water or steam. Flat banded, right hand threads.
| Angle | 90deg |
|---|---|
| Connection Type | Threaded |
| Nominal Size | 1-1/4in |
| Operating Temperature | -4 to 572deg F |
| Pressure Rating | 300psi |
| Schedule Rating | SCH 40 |
| Wall Thickness | 0.14in |
| Weight (lbs) | 0.8500 |
|---|---|
| Brand | ProSource |
| UPC | 045734101326 |
| MPN | 6-1-1/4G |

Log In